top of page
Az önismereti és önfejlesztési személyiségtípus rendszer
A rendszer neve Enneagram. Ez egy olyan ön- és személyiségismereti szisztéma, ami különböző személyiségtípusokat foglal magában, az egyén fő félelmei és motiváció alapján. Ez alapján pontos képet ír le a személyiségről a viselkedésmintázatuk és gondolkodásuk szempontjából.
A tanácsadásban, üzleti és spirituális környezetben széles körben használt Enneagram segít az embereknek jobban megérteni, hogy mi hajtja őket, és hogyan használhatják ki természetes erősségeiket.
Az Enneagram személyiségtípusod megismerése megvilágíthatja, hogyan látod a világot, és segíthet felfedezni a gyökereit annak, aki vagy, az alapvető gyermekkori tapasztalataidtól kezdve a mai döntéseidig. Az Enneagram segít abban, hogy jobban megértsük önmagunkat, empatikusabbak legyünk másokkal szemben, és megtaláljuk a személyes boldogsághoz és növekedéshez vezető sajátos utunkat.
Bemutató videó
A videó röviden elmagyarázza az Enneagram rendszer lényegét.
Amennyiben szeretnéd részletesebben megismerni görgess lejjebb. :)
A rendszerről részletesen...
Ősi alapok
A rendszer egy ősi alapokon nyugvó tanítás, mely az emberek kilenc alapvető személyiségtípusát és a köztük fennálló kapcsolati rendszert írja le. A pontos eredetéről nincs közös egyetértés a kutatók között, egy azonban biztos, hogy a rendszer gyökerei különböző forrásokból erednek. A rendszer filozófiai vonatkozásban megjelenik többek közt Püthagorasz és Platón műveiben is.
Szellemi tanok
A nyugati világba a 20. század elején jutott el, de ekkor még közel sem volt kidolgozva a rendszer pszichológiai alapja, azaz a rendszer elsősorban inkább volt természetes folyamatok modellje, mint lélektani tipológia.
A rendszer személyiségtípusokra való alkalmazhatóságát az 1950-es években fedezte fel egy bolíviai pszichiáter. A felfedezés mögötti kutatómunka hatalmas időtávot és távolságokat ölelt fel. A rendszer alapjait, újplatonikus filozófusok művei, keresztény, valamint zsidó misztikus és ezoterikus tanítások, buddhista és taoista gondolatok, valamint szúfi bölcseletek képezték.
Pszichológiai fejlődés
A rendszer ismertségében az áttörést az 1970-es évek hozta, amikor egy a chilei származású pszichiáter (a bolíviai tanítványa), a Berkeley egyetemen az általa tanulmányozott pszichológiai rendszerekkel szintézisben kezdte tanítani a rendszert. Vizsgálat alá vette, hogy az Enneagram által leírt karaktertípusok és az általa ismert pszichiátriai esetek között fel lehet-e fedezni bármiféle összefüggést vagy kapcsolatot. A kutatása eredményeként létrejött a karaktertípusok csoportokba való oszthatósága és az egyes típusok jellemzőinek a bővítése.
A következő nagy fordulópont a rendszer fejlődésében a karaktertípusok egyes fejlődési szintjeinek felfedezése valamint, hogy mely személyiségvonások tartoznak az egyes típusokhoz és miért. A szintek felfedezésével meg lett alkotva egy részletes és alapos személyiségismereti rendszer, mely pontos képet ad az egyes személyiségek működéséről.
A karaktertípusok
bottom of page